Biuletyn BudynekPasywny.pl 2018/01

wtorek, 3 kwiecień 18, 15:45

Właśnie czytasz pierwszy oficjalny Biuletyn BudynekPasywny.pl. Poniżej przedstawiam Ci listę artykułów, które do tej pory pojawiły się na Blogu Sekrety Budynków Pasywnych. W miarę rozwoju platformy będzie pojawiało się coraz więcej wpisów. Zapraszam do zapoznania się.

Możemy przedstawiać na blogu dokładnie te tematy które interesują właśnie Ciebie. Jeżeli aktualnie masz jakieś wyzwanie związane z budownictwem niskoenergetycznym / pasywnym lub nurtuje Cię jakieś pytanie na które nie znalazłeś do tej pory satysfakcjonującej odpowiedzi, napisz do mnie a ja postaram się Tobie pomóc. Kamil Lesiuk :: BudynekPasywny.pl
Nazywam się Kamil Lesiuk i od 2008 roku zajmuję się tematem budownictwa pasywnego. Znam ten temat zarówno od strony teoretycznej jak i praktycznej. Zajmowałem się projektowaniem, wykonywaniem i nadzorowaniem budynków pasywnych. Jestem również Certyfikowanym przez Niemiecki Instytut Passiv Hause Darmstadt Projektantem Budynków Pasywnych oraz Certyfikownym Wykonawcą Budynków Pasywnych.

Szczelność powietrzna budynków to jeden z najbardziej istotnych elementów budownictwa niskoenergetycznego. Jest to zarazem element o który nie dbają projektanci i wykonawcy tradycyjnych domów - co jest bardzo dużym błędem. Dlaczego warto zadbać o szczelną powłokę budynku ? Na te i inne pytania odpowie Wiesława Stempel.

Na polskim rynku jest wielu architektów i wykonawców, którzy świadomie bądź nieświadomie oszukują inwestorów i późniejszych użytkowników tych budynków, oferując im wykonanie i projektując im "budynki pasywne", które rzeczywiście budynkami pasywnymi nie są. Co zrobić, aby wystrzegać się takich firm?

Dlaczego właśnie budynki pasywne? Dlaczego warto je budować? Dlaczego NIE warto budować innych budynków dla siebie i swojej Rodziny....?

W dniach 07.02-08.02.2017 odbyło się największe i najbardziej merytoryczne wydarzenie w Polsce w tematyce budownictwa pasywnego. Oficjalnie była to ósma edycja tego wydarzenia. Nie mniej jednak jak dowiedziałem się od “Ojca Chrzestnego” Budownictwa Pasywnego w Polsce Pana Gutnera Schlagowskiego wcześniej konferencja organizowana była jeszcze dwukrotnie. Tak więc ma już ona 10 letnią tradycję. A za rok w 2018 roku będziemy spotykać się już po raz jedenasty.

Bardzo ciekawy przykład gimnazjum miejskiego w miejscowości Beasweiler w Niemczech które zostało zmodernizowane, rozbudowane o stołówkę i przede wszystkim zoptymalizowane energetycznie – do certyfikowanego standardu dla nowo budowanego budynku pasywnego.

Czemu więc budownictwo pasywne tak powoli zajmuje należne mu miejsce w Polsce ? Tu dochodzimy do bardzo charakterystycznego obrazu polskiej rzeczywistości. Inwestorzy mentalnie są nastawieni na ekonomię krótkoterminową. Dziś budują, sprzedają lub wynajmują i chcą to zrobić jak najtaniej, bo przecież czy wiadomo, co będzie jutro w dobie ostatnich wydarzeń na świecie?

Budowniczy z całego Świata coraz częściej przestrzegają zasad budownictwa pasywnego. Liczba jednego miliona metrów kwadratowych domów pasywnych została osiągnięta podczas ubiegłorocznej jesieni. Symboliczny próg został przekroczony w domu jednorodzinnym w Santa Cruz w Kalifornii. Prawie 25 lat po budowie prototypu w Darmstadt dziesiątki tysięcy najemców i właścicieli korzystają z niskich kosztów ogrzewania i wysokiego komfortu domów pasywnych – niemal na każdym kontynencie i w prawie każdej strefie klimatycznej.

Chciałbym się dzisiaj z Wami podzielić listem przewodnim napisanym przez Güntera Schlagowskiego, określanego przeze mnie mianem "Ojca chrzestnego budownictwa pasywnego w Polsce". Jest to bardzo inspirujący i dający do myślenia list, dlatego bardzo zachęcam do zapoznania się z jego treścią i pisania Waszych odczuć w komentarzach poniżej. Przyjemnego czytania ...


Jeżeli znasz kogoś kto buduje lub planuje budowę domu lub innego budynku, przekaż mu proszę link do tego artykułu lub po prostu zaproś do odwiedzenia strony www.BudynekPasywny.pl. Dziękuję. Miłego dnia. Kamil Lesiuk :: BudynekPasywny.pl

Komentarze
Newsletter

Sekrety Budynków Pasywnych

Przygotowałem dla Ciebie wyjątkowe materiały nt. budownictwa pasywnego - darmowy kurs e-mailowy oraz wywiady ze specjalistami.

Zapisz się teraz