Relacja 8 Forum Budownictwa Pasywnego - Poznań 2017

środa, 8 luty 17, 21:15

W dniach 07.02-08.02.2017 odbyło się największe i najbardziej merytoryczne wydarzenie w Polsce w tematyce budownictwa pasywnego. Oficjalnie była to ósma edycja tego wydarzenia. Nie mniej jednak jak dowiedziałem się od “Ojca Chrzestnego” Budownictwa Pasywnego w Polsce Pana Gutnera Schlagowskiego wcześniej konferencja organizowana była jeszcze dwukrotnie. Tak więc ma już ona 10 letnią tradycję. A za rok w 2018 roku będziemy spotykać się już po raz jedenasty.Wydarzenie to odbyło się w trakcie targów BUDMA 2017 w Poznaniu pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. Historia zobowiązuje dlatego też, organizatorzy jak co roku stanęli na wysokości zadania sprowadzając wybitnych prelegentów zagranicznych oraz depczących im po piętach polskich specjalistów w dziedzinie budownictwa pasywnego.

Nowością w tym roku był fakt, iż tuż obok sali wykładowej (Pawilon 15 sala 1 ABC), swoje produkty i usługi mogli zaprezentować Ambasadorzy Budownictwa Pasywnego. Są to firmy godne zaufania, które często od wielu już lat przyczyniają się do propagowania i rozwoju standardu budownictwa pasywnego w Polsce, Europie i na Świecie. Mogliśmy zobaczyć tam między innymi super izolacyjne termicznie drzwi wejściowe firmy CAL, sprawdzone od wielu lat rozwiązania na posadowienie budynków pasywnych z wykorzystaniem płyt fundamentowych prezentowała nam firma BRINKMANN. Były również systemy ogrzewania ściennego firmy 3THERMO oraz producent izolacyjnych płyt konstrukcyjnych o zwiększonej wytrzymałości mechanicznej do konstruowania podłóg, stropów i dachów - firma SOLCRAFT. Swoje usługi i produkty prezentowała również firma Green Collective - certyfikowany wykonawca budynków pasywnych, STEICO - producent elementów do budowy naturalnych domów drewnianych oraz portal BudynekPasywny.pl

Po raz kolejny całą konferencję prowadził najbardziej zasłużony w temacie budownictwa pasywnego i efektywności energetycznej w Polsce człowiek Pan Gunter Schlagowski, założyciel Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej NON PROFIT. Jak co roku konferencja została podzielona na dwa dni. Zarówno pierwszy jak i drugi dzień przepełniony był merytorycznymi wystąpieniami zarówno polskich jaki i zagranicznych prelegentów.

Forum skonstruowane jest w taki sposób żeby każdy znalazł coś dla siebie. W tym roku nie było inaczej. Bez względu na to czy jesteś osobą początkującą, bardziej doświadczoną, czy nawet jeżeli jesteś ekspertem na pewno znajdziesz na tej konferencji prelekcje które Cię zainteresują. Wszystkie wystąpienia tłumaczone były na język polski i niemiecki. Tak więc brak znajomości języka obcego nie ma tu najmniejszego znaczenia i nie jest żadną przeszkodą w zdobywaniu wiedzy. Tłumaczenie symultaniczne umożliwia odsłuchiwanie obcojęzycznych prelegentów poprzez zestaw słuchawkowy w czasie rzeczywistym, co niezwykle uatrakcyjnia cały przekaz.

Pierwszy dzień rozpoczął się od przywitania gości i krótkiego wprowadzenia przez Pana Guntera Schlagowskiego. Później zaczęły się prelekcje zaproszonych gości. W tym roku w mogliśmy posłuchać m.in. Zastępcę Burmistrza Gminy Słomniki Pana Michała Chwastka - czyli najbardziej innowacyjnej gminy w Polsce która to w 2010 r. zdecydowała się budować wszystkie nowe budynki użyteczności publicznej w standardzie pasywnym. Pan Michał zapytany dlaczego zdecydowali się na taki krok, odpowiada bez zastanowienia “bo nam się to po prostu opłaca” Nic dodać nic ując. Jeżeli jesteś samorządowcem musisz koniecznie przyjechać na następną konferencję i zdobyć wiedzę w tym zakresie - Twoi wyborcy Ci za to podziękują. Wystąpili też dwaj wybitni architekci Marcin Stelmach i Tomasz Pyszczek którzy od wielu lat z sukcesem projektują budynki pasywne w Polsce, pomagając gminie Słomniki przejść do historii. Przedstawili oni w szczegółach swoje topowe projekty jak również zaprezentowali nowe pomysły na rozwój budownictwa pasywnego w Polsce. Budownictwo pasywne dla wielu z nas kojarzy się z innowacyjnością, ale pokaz pewnej innowacyjności mieliśmy również w pierwszym dniu konferencji kiedy to uczestnicy mogli wysłuchać na żywo prelekcji założyciela niemieckiego Instytutu Budynków Pasywnych w Darmstadt Pana Wolfganga Feista, mimo tego iż nie było go z nami w Poznaniu. Pan Gunter Schlagowski rozmawiał z nim przy wykorzystaniu programu do videokonferencji. Na zakończenie pierwszego dnia wystąpiła Pani Anke Unverzagt z firmy ProKlima Hannover. Przedstawiła ona rozwój budownictwa pasywnego w Niemczech na przykładzie Saksonii.

Drugi dzień konferencji, to już oczekiwanie na wystąpienia niemieckich prelegentów. Rozpoczął je Architekt Ludwig Rongen, właściciel niemieckiego biura projektowego Rongen Architekten, które zajmuje się projektowaniem tylko i wyłącznie budynków pasywnych i lepszych. Biuro jego realizuje projekty na całym świecie. W trakcie krótkiej rozmowy tuż po swoim wystąpieniu zdradził nam że budynek pasywny nie jest budynkiem “High-Tech” budynek pasywny to budynek “Low-Tech”. Trzeba tylko dowiedzieć się jak tą technikę ze sobą w odpowiedni sposób połączyć i iść do przodu. Później mieliśmy okazję wysłuchać Architekta Kamila Wiśniewskiego, założyciela biura GreenCherry Architecture oraz Akademii Budownictwa Pasywnego przy PiBPiEO. Pan Kamil prowadzi szkolenie dla wykonawców budynków pasywnych które kończy się egzaminem i wpisem na listę europejskich certyfikowanych wykonawców. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą w branży architekoniczno-budowlanej koniecznie musisz rozważyć uczestnicwo w tym szkoleniu. Dlaczego? ponieważ budynki pasywne to budynki w których żyje się zdrowo, komfortowo i z poszanowaniem swojego portfela i naszego środowiska naturalnego. Było też coś dla inwestorów - na scenie pojawił się Frank Junker Prezes ABG FRANKFURT HOLDING, firmy która z budowy budynków pasywnych zrobiła niesamowity biznes. Pan Junker powiedział że
koszty eksploatacji budynków pasywnych są tak niskie, że przeznaczając te oszczędności na kolejne inwestycje budujemy portfel naszych nieruchomości zdecydowanie szybciej, co może pozwolić nam na zbudowanie dochodu pasywnego zdecydowanie krócej. Wystarczy arkusz kalkulacyjny i kilka formuł żeby okazało się że delikatnie wyższe koszty inwestycyjne budynków pasywnych zwracają się z nawiązką nie wspominając już nawet o komforcie i zdrowiu, czyli bezcennych elementach naszego życia. Następnym prelegentem był architekt Piotr Jurkiewicz który zaprezentował nam najnowsze rozwiązania w zakresie projektowania budynków pasywnych przy użyciu DESIGN PH, umożliwiającej modelowanie 3D projektowanych obiektów. Kolejnym zagranicznym prelegentem był niezwykle sympatyczny Mathias Wohlfahrt z firmy ProKlima z Hannoveru. Pokazał on na przykładzie jak ważne jest lokalne wspieranie inicjatyw w zakresie termomodernizacji i budowy obiektów w standardzie pasywnym.

To były bardzo intensywne przepełnione wiedzą dwa dni. Jeżeli byłeś / byłaś na tej konferencji wiesz że relacja ta nie oddaje tego co tam się działo nawet w połowie.

Zapraszam do obejrzenia relacji --> OBEJRZYJ

Już dziś zapraszamy serdecznie na kolejne 9 FORUM BUDOWNICTWA PASYWNEGO które odbędzie się w trakcie targów BUDMA 2018 w Poznaniu w dniach 31.01.2018 - 01.02.2018.

Zarezerwuj sobie ten czas już dziś. Nie może Cię tam zabraknąć.

Do zobaczenia !!!
Komentarze
Newsletter

Sekrety Budynków Pasywnych

Przygotowałem dla Ciebie wyjątkowe materiały nt. budownictwa pasywnego - darmowy kurs e-mailowy oraz wywiady ze specjalistami.

Zapisz się teraz