List przewodni - Günter Schlagowski

sobota, 4 styczeń 14, 18:35

Chciałbym się dzisiaj z Wami podzielić listem przewodnim napisanym przez Güntera Schlagowskiego, określanego przeze mnie mianem "Ojca chrzestnego budownictwa pasywnego w Polsce". Jest to bardzo inspirujący i dający do myślenia list, dlatego bardzo zachęcam do zapoznania się z jego treścią i pisania Waszych odczuć w komentarzach poniżej. Przyjemnego czytania ...

Ambicją nas wszystkich powinno być dążenie, aby świat w którym żyjemy pozostawić naszym wnukom, prawnukom i nienarodzonym jeszcze pra ….prawnukom , co najmniej w stanie w jakim go zastaliśmy. My jednak chcemy więcej, pragniemy go uczynić jeszcze piękniejszym, chcemy aby to był świat w którym każdy będzie chciał realizować swoje marzenia i w którym każdego będzie na to stać! Musimy się zatem zorganizować, aby bez szkody dla otaczającego środowiska stworzyć sobie gniazdko, w którym będziemy chcieli żyć, pracować i wypoczywać – w najwyższym komforcie zdrowotnym, możliwie jak najtaniej i bez kłopotów energetycznych.

Człowiek ponad 85% całego swojego życia spędza w budynkach. Obecnie w Europie (i w Polsce) budynki zużywają około 40 % całej energii pierwotnej. Zużycie to – budując w technologii pasywnej - możemy zmniejszyć 10-krotnie, a więc obniżyć zużycie energii pierwotnej przez budynki aż o 90%. Wtedy pozostałe 10% zapotrzebowania energetycznego przez budynki, można w pełni pokryć za pomocą regionalnych odnawialnych źródeł energii.

Obniżenie konsumpcji energii w budownictwie o 90%, przekłada się na 36% oszczędność całej energii zużywanej obecnie w Unii Europejskiej i tak samo w Polsce! Energii Pierwotnej! Stare budynki można i należy poddać rzetelnej termomodernizacji, popartej starannymi obliczeniami (np. za pomocą PHPP), wykorzystując technologie i komponenty stosowane w budownictwie pasywnym (programy EURO-EnerPHit. EnerPHit – Plus). Standard budynku pasywnego, ce**e bardzo wysoka jakość zagwarantowana zintegrowanymi działaniami na poszczególnych etapach budowy, od projektowania za pomocą PHPP, poprzez – wykonanie - nadzór – odbiór i po certyfikację.

Budownictwo pasywne - gwarantuje najwyższą efektywność energetyczną, co jest bardzo ważne gdy przychodzi nam żyć tylko z emerytury. Dzisiaj nie ma problemu z nieustabilizowanym w ciągu roku czy dnia zapotrzebowaniem na energię przez budynek i jego użytkowników a możliwościami dostarczania energii użytecznej ze słońca (nie zawsze świeci) czy wiatru (za słabo lub za mocno wieje). Nadmiar energii elektrycznej uzyskanej z odnawialnych źródeł możemy w każdym regionie zużyć do wyprodukowania wodoru w procesie elektrolizy wody i następnie w procesie metanizacji , w połączeniu z dwutlenkiem węgla (gaz cieplarniany), wyprodukować metan (główny składnik gazów ziemnych). Otrzymany metan można wtłoczyć w istniejący krajowy system gazociągów i magazynów podziemnych gazu i w okresach niedoborów w pozyskiwaniu energii odnawialnej (brak promieniowania słonecznego, brak wiatrów) pobrać w ten sposób zmagazynowany gaz, by następnie, np. w minikogeneracyjnych agregatach gazowych lub siłowniach gazowych wyprodukować w skojarzeniu prąd i ciepło - dla pokrycia naszych bieżących potrzeb.

"Potrzeby ludzkie są wszędzie te same a bezpieczeństwo energetyczne jest jedną z najważniejszych podstaw na Ziemii, dla naszego dobrobytu i dalszego rozwoju”.
Günter Schlagowski

Wysoki poziom budownictwa pasywnego zapewniają, między innymi, szkolenia zawodowe prowadzone w Polsce przez Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej im. Güntera Schlagowskiego (PIBPiEO to jedyna jednostka w Polsce akredytowana przez Passivhaus Institut Darmstadt do przeprowadzania certyfikacji budynków pasywnych oraz prowadzenia szkoleń CEPHD – na Certyfikowanego Europejskiego Projektanta Budownictwa Pasywnego (Certified European Passive House Designer) oraz na Certyfikowanego Mistrza Budownictwa Pasywnego (Certified European Passive House Tradesperson). To ostatnie szkolenie jest kierowane do mistrzów, rzemieślników, wykonawców oraz innych osób zaangażowanych w praktyczną stronę realizacji budynków pasywnych. Powyższe szkolenia są prowadzone w oparciu o ujednolicony w Europie program opracowany przez Passivhaus Institut Darmstadt, a ich uczestnicy, po pozytywnym zdaniu końcowego międzynarodowego egzaminu, umieszczani są na liście Passivhaus Institut Darmstadt (www.passivhausplaner.eu) oraz Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej im. Güntera Schlagowskiego (www.pibp.pl).

W prezentacji Ambasadorów Budownictwa Pasywnego PIBPiEO, rekomendujemy tylko rzetelnych: architektów, projektantów, doradców, producentów materiałów i komponentów budowlanych oraz firmy wykonawcze, którym można zaufać w procesie realizacji budynków pasywnych, którzy z pełnym zaangażowaniem chcą z Państwem, z władzami samorządowymi, budować nasze piękne jutro bez kłopotów energetycznych. Na szczególną uwagę zasługują te wyroby, które posiadają certyfikat wydany przez Passivhaus Institut Darmstadt potwierdzający ich wysoką jakość.
Polski Instytut Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej im. Güntera Schlagowskiego zamieszczając te reklamy nie tylko udziela poparcia Ambasadorom Budownictwa Pasywnego, ale przede wszystkim pragnie w ten sposób pomóc w dalszym rozwoju tych firm.

Dipl. Ing. Gunter Schlagowski


Komentarze
Newsletter

Sekrety Budynków Pasywnych

Przygotowałem dla Ciebie wyjątkowe materiały nt. budownictwa pasywnego - darmowy kurs e-mailowy oraz wywiady ze specjalistami.

Zapisz się teraz