Dlaczego warto budować budynki pasywne ?

niedziela, 5 listopad 17, 10:15

Dlaczego właśnie budynki pasywne? Dlaczego warto je budować? Dlaczego NIE warto budować innych budynków dla siebie i swojej Rodziny....?

Jeżeli zdecydujecie się na budowę Domu Pasywnego, będziecie wówczas posiadaczami domu który jest ekstremalnie energooszczędny i zużywa bardzo mało energii do ogrzewania – ok. 90% mniej niż dom standardowy (dla przykładu dom o powierzchni 140 m2 zużyje energii do ogrzania budynku na kwotę ok 400-500 zł ROK, czyli kilkadziesiąt złotych na miesiąc), Będziecie posiadaczami domu w którym klimat do mieszkania jest bardzo dobry, domu w którym jest tylko i wyłącznie świeże powietrze i który dba tym samym o zdrowie i samopoczucie użytkowników. Zdecydowanie zwiększa to komfort użytkowania i mieszkania w takim domu, szczególnie dla osób które są wrażliwe na działanie różnego rodzaju pyłków i nieczystości powietrza.

W domu pasywnym panuje wszędzie taka sama temperatura. Użytkownik nie odczuwa dyskomfortu w związku z różnicą temperatur czy przedmuchów powietrza przy oknach. Precyzja wykonania i szczelność domu pasywnego to elementy które gwarantują idealny komfort dla mieszkańców.

Idea domów pasywnych zrodziła się w Niemczech w Darmstadt już w latach 80. Pomysłodawcom tego standardu przyświecała pewna wyższa wartość i myśl aby budować takie budynki, które będą przyjazne dla użytkowników. I tak właśnie na podstawie wielu lat badań, doświadczeń i sprawdzeń został wybudowany pierwszy Dom Pasywny w Darmstadt w roku 1991.


W Polsce już teraz możemy budować domy pasywne, ale standard ten będzie wymagany prawem dopiero po roku 2020. Dodatkowym atutem domów pasywnych oprócz tego że jest przyjazny dla mieszkańców jest fakt, iż zużywa bardzo mało energii i jego koszty eksploatacji są znikome. Już teraz ma to bardzo duże znaczenia, a będzie miało jeszcze większe w przyszłości kiedy to ceny energii w Polsce będą szły w górę. Budowa domu pasywnego uniezależnia nas w związku z tym od kosztów energii.

W domach pasywnych możliwe jest zastosowanie energii odnawialnej w postaci ogniw fotowoltaicznych, które produkują energię elektryczną i spowodowanie aby dom pasywny stał się domem zeroenergetycznym (nie zużywającym energii) lub nawet plusenergetycznym (produkującym energię). Ogniwa fotowoltaiczne można montować na połaci dachowej lub stawiając je bezpośrednio na gruncie.

Tak małe zużycie energii w domu pasywnym (ok. 90% mniej niż w standardowych domach) możliwe jest dzięki zastosowaniu odpowiedniej ilości termoizolacji ścian, dachu i fundamentów ,wysokiej jakości okien, zastosowaniu systemu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, i wykonaniu szczelnej powietrznie powłoki budynku.

Konstrukcja domów pasywnych może być dowolna w zależności od potrzeb i wymagań inwestora. Można wybudować dom zarówno w sposób tradycyjny murowany z elementami betonowymi, jak również dom w konstrukcji drewnianej. Bardziej od samej konstrukcji liczy się dobrze zaprojektowany dom pasywny oraz wysoka jakość użytych materiałów i bardzo dobrego i precyzyjnego wykonania elementów połączeniowych, które odpowiedzialne są w dużej mierze za straty ciepła.

Nazywam się Kamil Lesiuk i jestem Absolwentem Politechniki Szczecińskiej na Wydziale Budownictwa, którą ukończyłem w 2008 roku. Przez cały ten czas realizowałem różnego rodzaju inwestycje budowlane i ciągle rozwijałem swoje zainteresowanie budynkami pasywnymi, po to aby budować w Polsce budynki o lepszej jakości o lepszym komforcie użytkowania. I tak na początku 2014 roku założyłem firmę CML GROUP Budynki Pasywne, która to pomaga ludziom w indywidualnym projektowaniu, kompleksowej budowie, oraz profesjonalnym nadzorze i doradztwie w zakresie budynków pasywnych. Jestem Ambasadorem Budownictwa Pasywnego jak również Certyfikowanym przez Niemiecki Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt Doradcą/Projektantem i Wykonawcą budynków pasywnych. Z czystym sumieniem serdecznie polecam budowę właśnie domu pasywnego dla wszystkich którzy zaczynają myśleć o budowie domu dla siebie i swojej Rodziny.

Budujemy się na lata, niekiedy jest to dla wielu ludzi inwestycja na całe życie. Jeśli więc mamy budować w dzisiejszych czasach i mamy w dodatku dostępną taką właśnie technologię oraz możliwości, należy budować tylko i wyłącznie budynki pasywne. Każdy inny rodzaj budynków to wyrzucanie pieniędzy w błoto, bo nie daje nam to komfortu mieszkania w zdrowym i ciepłym domu, nie pozwala uniezależnić się od cen energii, nie pozwala ponosić mniejszych kosztów użytkowania domu.

Polecam budynki pasywne dla wszystkich których spotykam na swojej drodze z jednej prostej przyczyny – gdyż właśnie taki budynek wbudowałbym dla swojej Rodziny i mam w planach to zrobić – dlaczego ? - bo Rodzina jest najważniejsza.

Komentarze
Newsletter

Sekrety Budynków Pasywnych

Przygotowałem dla Ciebie wyjątkowe materiały nt. budownictwa pasywnego - darmowy kurs e-mailowy oraz wywiady ze specjalistami.

Zapisz się teraz